Czym jest fotogrametria i jakie ma zastosowanie?

Fotogrametria jako metoda pozyskiwania informacji przestrzennych

Fotogrametria jest dziedziną nauki, która zajmuje się pozyskiwaniem, przetwarzaniem oraz analizą informacji przestrzennych na podstawie zdjęć lub obrazów. Swoją działalność opiera na zastosowaniu geometrycznych zasad oraz metod, aby otrzymać dokładne informacje o kształcie, wielkości i położeniu obiektów. Jest to bardzo dokładna i wszechstronna dziedzina pozyskiwania informacji przestrzennych, którą stosuje się w wielu branżach.

Jak wygląda proces fotogrametrii?

Dzięki fotogrametrii możemy uzyskać dokładne informacje dotyczące kształtu, wielkości oraz położenia w przestrzeni trójwymiarowej. Jest to dziedzina, która odgrywa bardzo ważną rolę w tworzeniu map. Działanie rozpoczynają się od wykonywania serii zdjęć obiektów lub terenu z różnych punktów widzenia. Później na podstawie paralaksy, czyli zmiany pozycji obiektów oraz parametrów kamery możemy wyznaczyć położenie obiektów w przestrzeni trójwymiarowej. Fotogrametria z zastosowaniem drona to zupełnie nowe możliwości mapowania terenu z niezwykłą dokładnością. Kolejnym krokiem jest przetwarzanie oraz analiza danych, dzięki którym możemy stworzyć dokładne modele trójwymiarowe obiektów i terenów. Następnie modele te możemy wykorzystać do różnorodnych celów. Zazwyczaj modele 3D są wykorzystywane w celach pomiarowych, wizualizacjach.

Zastosowanie fotogrametrii w praktyce

Najczęściej fotogrametrię stosuje się w geodezji, architekturze czy inżynierii. W geodezji jest stosowana w celu pomiarów powierzchni, aby następnie tworzyć na tej podstawie mapy, bazy terenu oraz bazy danych przestrzennych. W architekturze i inżynierii natomiast fotogrametria odpowiada za dokonywanie precyzyjnych pomiarów do celów projektowania budynków, mostów i dróg oraz innych konstrukcji. To tylko kilka przykładów zastosowania fotogrametrii. Powszechnie jest ona stosowana w wielu dziedzinach.

STANDESIGN – skanowanie laserowe z zastosowaniem fotogrametrii

Poważnym zagrożeniem jaki czycha na nas w sieci jest kradzież tożsamości. To nic innego jak kradzież naszych danych oraz posługiwanie się nimi do fałszowania umów czy dokumentów. Aby skutecznie uchronić się przed tym procederem należy korzystać z silnych haseł i regularnie je zmieniać, korzystać z dwuetapowej weryfikacji danych.

Dowiedż się więcej o naszej działalności za pośrednictwem naszej strony www: https://stan-design.pl/
Skontaktuj się z Nami: info@stan-design.pl

 

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.