Czym są domy ryglowe?
Domy ryglowe są bardzo ciekawym rozwiązaniem. Poniekąd można powiedzieć, że stanowią powrót do przeszłości. Swoim wyglądem domy ryglowe nawiązują do tradycyjnych form budownictwa i przypominają dawny mur pruski. Domy ryglowe wracają w nowej, odmienionej formie. Tradycyjne domy ryglowe są połączeniem konstrukcji drewnianych z elementami murowanymi. Takie formy budownictwa znane były już w czasach średniowiecznych. Zarówno z wewnątrz jak i na zewnątrz widoczne są elementy drewniane dzięki czemu nasz dom prezentuje się wyjątkowo.
Dlaczego warto postawić na dom ryglowy?
Domy ryglowe zyskują obecnie coraz większą popularność. Bliskość z naturą oraz troska o planetę są widoczne w każdym aspekcie technologicznym. Kluczową rolę w tego typu projektach odgrywa drewno, które jest naturalnym, odnawialnym surowcem. Budowa domu ryglowego z drewna w odróżnieniu od tradycyjnych budowli gwarantuje nieprzenikanie szkodliwych substancji do gruntu oraz wód gruntowych. A to jest ogromny krok w walce o środowisko naturalne. Jednak nie tylko aspekt środowiskowy ma w tym przypadku znaczenie. Nowoczesne technologie ociepleniowe sprawiają, że domy ryglowe znowu stają się atrakcyjne. Ich wielkimi zaletami jest – efektywność, trwałość oraz fakt, że można zapewnić im odpowiednią izolację na poziomie domów murowanych.
Zalety domów ryglowych
Konstrukcje domów ryglowych nazywanych inaczej domem pruskim cechuje wytrzymałość. Główną zaletą domów rygowych jest to, że ich budowa idzie znacznie szybciej, a co za tym idzie możemy się do takiego domu wprowadzić w krótszym czasie niż do domu murowanego. Bardzo często budowa tradycyjnych domów przeciąga się, a co za tym idzie znacznie opóźnia się przeprowadzka. Mimo iż wydaje się, że budowa domu z drewna ogranicza nasz wystrój wyłącznie do drewna to jesteśmy w błędzie. Możemy urządzić nasz dom z bali w dowolnym stylu. Poza tym kolejną zaletą domów ryglowych jest dobrej jakości izolacja termiczna i akustyczna. Domy szkieletowe dają nam więcej możliwości aranżacyjno- wykończeniowych. Możemy je w łatwy sposób dopasować do swoich indywidualnych preferencji, rozbudować czy modernizować. Niestety w przypadku domów murowanych nie mamy już tak dużej swobody.